Dramatičan pad cijena nafte na svjetskom tržištu od 40 posto, vještački izazvan kao posljedica odmjeravanja snaga Zapada i Rusije preko cijena nafte, na kratak rok će imati povoljan učinak na troškove građana i privrede i u BiH, ali se veća pojeftinjenja robe čija proizvodnja zahtijeva velike troškove energije, poput prehrambenih proizvoda, mogu očekivati tek naredne godine.Ovako ekonomski stručnjak Damir Miljević ocjenjuje trend velikog pada cijena nafte u svijetu, kojeg on ocjenjuje kao situaciju daleko od normalne.
Dramatičan pad cijena nafte na svjetskom tržištu od 40 posto, vještački izazvan kao posljedica odmjeravanja snaga Zapada i Rusije preko cijena nafte, na kratak rok će imati povoljan učinak na troškove građana i privrede i u BiH, ali se veća pojeftinjenja robe čija proizvodnja zahtijeva velike troškove energije, poput prehrambenih proizvoda, mogu očekivati tek naredne godine.
Teško prognozirati
Ovako ekonomski stručnjak Damir Miljević ocjenjuje trend velikog pada cijena nafte u svijetu, kojeg on ocjenjuje kao situaciju daleko od normalne.
- Ako bi se taj trend nastavio naredne godine, možemo očekivati pojeftinjenja one robe u čiju je cijenu uračunat transport ili u slučaju prehrambene proizvodnje. Međutim, teško je prognozirati do kada će taj trend trajati - ističe Miljević.
No, pad cijena imat će negativne efekte, smatra Miljević, i to u smislu pada prihoda, a najviše će trpjeti prihodi od PDV-a, koji se obračunavaju u procentima u odnosu na cijenu proizvoda.
Fiksni nameti
- Akcize i drugi nameti su fiksni i prihod od njihovog ubiranja neće se smanjiti, ali hoće od PDV-a, što će za posljedicu imati još teže punjenje budžeta, koji su ionako u deficitu. Po toj osnovi vlasti u BiH ionako nemaju ideju kako da poboljšaju njihovo punjenje. Najvjerovatnije da će vlasti spas potražiti u dodatnom zaduživanju i to na međunarodnom tržištu, a to znači opet dodatne aranžmane s Međunarodnim monetarnim fondom i Svjetskom bankom. To će dovesti do daljnjih uslovljavanja. Vjerovatno će zakoni o radu doći na metu, a oni su, ionako, osma rupa na svirali kada su stvarni uzroci u pitanju. Niko nije postavio pitanje izmjene Zakona o državnim službenicima, naprimjer - kaže Miljević.
Zapravo smo u deflaciji
Na pitanje hoće li doći do pada inflacije zbog ovakve situacije s cijenama nafte, Miljević kaže kako BiH praktično i nema inflacije, već da smo, zapravo, u deflaciji, u kojoj cijene padaju, dodavši da je najbolje stanje male inflacije koje onda pogoduje poslovnoj klimi i privrednom rastu.